Úvodní stránka » Aktuality » Kondenzační kotel a jeho princip

Princip je jednoduchý:

při spalování zemního plynu (metanu CH4) nebo propanu (C3H8) vzniká určité množství vody. Hořením dochází k jejímu ohřevu. Ta pak v podobě vodní páry spolu s oxidem uhličitým tvoří spaliny hoření a odchází. Tepelné spaliny s sebou nesou část skryté tepelné energie, tzv.latentní teplo. Pokud tyto spaliny ochladíme pod teplotu jejich rosného bodu, dojde ke změně skupenství - kondenzaci obsažené vodní páry a k následnému uvolnění tohoto tepla. V kondenzačním kotli se takto uvolněná energie pomocí výměníku využívá k předehřevu vratné vody. Stručná teorie kondenzace u kondenzačních plynových kotlů - TZB-info nebo kondenzační kotel Viessmann

Zde dochází k omylu a dezipretacím. Kondenzační kotel plně vykrývá teploty dle potřeby a není pravda, že v přízemních bytech bude "zima a nevytopí je".  Není pravda, že kotle umí topit jen na 55°C.

Pro maximální využití principu kotle je potřeba aby vratná voda měla cca 55°C a méně, což je rosný bod a tím pádem dochází ke kondenzaci. Vyšší teplota snižuje účinnost kondenzace.

Tudíž musí se topit na vyšší teploty!! Regulece je nastavena dle ekvitermní křivky (Ekvitermní regulace – princip a využití v systémech regulace vytápění - TZB-info)

Teploty v bytě:

  • Obývací pokoj: 20–21 °C
  • Ložnice: 16–18 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Chodba, schodiště: 10–15 °C
  • Koupelna: 24 °C

Teploty stanovené vyhláškou č.194/2007 Sb.

Zdroje:

TZB-info - Stavebnictví. Úspory energií. Technická zařízení budov.

Jaké jsou optimální teploty v místnostech? | E.ON (eon.cz)


Kontakt

Severka, bytové družstvo
Dvorská 1876/74, 678 01 Blansko
25315692